Середа 12 серпня 2020 р. 13:24 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування. Помилки у звітах

У відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі-Закон) у 2011 році на базі автоматизованої системи персоніфікованого обліку відомостей створений Державний реєстр загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (далі - Реєстр).

Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.

За статтею 20-ю Закону Реєстр формує та веде Пенсійний фонд України. А користувачами його є фіскальні органи та фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Створено Реєстр на основі інформаційної бази персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. До нього вносяться дані про фізичних осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню. А саме – номер посвідчення застрахованої особи, прізвище, ім'я та по батькові на момент подання даних до Пенсійного фонду; дата народження, стать, серія, номер і назва документа, з якого взяті відомості до персональної облікової картки, громадянство, номер телефону (за згодою), персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші дані, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.

Дані до Реєстру, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітів про нарахування єдиного внеску, що подаються страхувальниками. Незважаючи на те, що адміністрування єдиного внеску загальнообов’язкового державного соціального страхування покладено на Державну фіскальну службу України, яке передбачає надання звітів, інформація продовжує поповнювати Реєстр по кожній застрахованій особі. Консультації щодо питань ведення Реєстру, включаючи заповнення таблиць 5 – 9 додатку 4, всіх таблиць додатку 5, додатку 6 та додатку 7 звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з «Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України за № 435, надають органи Пенсійного фонду України.

Помилки у звітах слід виправляти

Чернігівське об’єднане управління Пенсійного фонду України спільно із Чернігівською об’єднаною Державною податковою інспекцією у співпраці зі страхувальниками проводять роботу над виправленням помилок у звітах, тому що суми єдиного внеску в таких звітах не розносяться персональними обліковими картками застрахованих осіб, що безпосередньо негативно впливає на обчислення їх страхового стажу.

Типовими помилками страхувальників є некоректне відображення сум та періодів по листкам непрацездатності або нарахування та відображення сум відпускних за поточний та на майбутній періоди. Сьогодні дуже актуальне питання щодо відображення інформації про осіб, які призвані або мобілізовані на військову службу. Причина некоректного відображення відомостей полягає в тому, що при опрацюванні звітності працівниками органів Державної фіскальної служби України інформація, яка міститься в таблицях звітності в полі «Прізвище, ім’я, по батькові», вноситься з помилками.

Іноді страхувальники, аби уникнути виявлення недоїмки, подають до Державної податкової інспекції звіт, що не відповідає бухгалтерській звітності, а саме не відображає нарахування єдиного внеску. Такий звіт не містить необхідних таблиць, що стосуються застрахованих осіб. Чинним порядком передбачено, що такий звіт не є звітом і вважається таким, що не подавався. Проте в тих випадках, коли Державна податкова інспекція зазначений звіт зараховує, застраховані особи втрачають періоди страхового стажу.

Платники здійснюють діяльність, використовують найманих працівників, з обліку з державної реєстрації не зняті, звіти за минулі періоди всі подавали. За певний період вони подають так звані «нульові» звіти, а через деякий час «донараховують» заробітну плату і призводить це до недоїмки, коли працівники - застраховані особи абсолютно безпідставно втрачають періоди страхового стажу.

Важливим завданням на сьогодні для Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України залишається формування та ведення обліку осіб у реєстрі застрахованих осіб, їх ідентифікація у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Спеціалісти Чернігівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України постійно роз’яснюють страхувальникам, що заповнення таблиць звітності, – справа дуже важлива, бо йдеться про повне зарахування страхового стажу працівників та визначення належних їм соціальних виплат.

З питаннями щодо виправлення помилок за попередні звітні періоди в звітності звертатись за адресою: м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, буд. 19, каб: 303, 403. Телефони: 676-309, 675-670.