Четвер 06 серпня 2020 р. 01:50 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

Як виправити помилки в пенсійній (далі — ПФ) і ЄСВ-звітності роботодавця?

Умовно всі помилки в ПФ і ЄСВ-звітності можна поділити на два види. Покажемо їх на схемі нижче.

Давайте «познайомимося» ближче із «несумовими» помилками. У цей «гурток за інтересами» входять помилки:

1) у персональних даних працівників (реквізити таблиць 5, 6, 7), наприклад, у:

— громадянстві особи (реквізит «Громадянин України»);

— коді страхувальника (реквізит «Ідентифікаційний код ЄДРПОУ/реєстраційний номер облікової картки платника податків»);

— номері облікової картки застрахованої особи (реквізит «Номер облікової картки ЗО»);

— коді категорії застрахованої особи (реквізит «Код категорії ЗО»);

— кількості календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах, хвороби, відпусток у зв’язку з народженням дитини та без збереження зарплати;

— коді підстави для обчислення стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства (спеціальний стаж) (реквізит «Код підстави для обліку спецстажу»);

2) що виникли у зв’язку з ненаданням відомостей про застраховану особу, які слід було показати в таблицях 5 — 7. Наприклад, у таблиці 5 забули зазначити відомості про те, що:

— було укладено або розірвано трудовий договір з працівником і цивільно-правовий договір із застрахованою особою — непідприємцем;

— було укладено або розірвано трудовий договір з працівником, працевлаштованим на нове робоче місце;

— працівнику надано відпустку для догляду за дитиною від трирічного віку до досягнення нею шестирічного віку;

— працівнику надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

— працівниці надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Обов’язково виправляйте помилки в персональних даних працівників. Адже вони можуть вплинути на правильність обчислення страхового, пенсійного стажу працівників і розмір їх пенсії.

А тепер окреслимо коло помилок у сумових показниках ПФ- і ЄСВ-звітності.

Прикладами помилок у сумових показниках можуть бути:

— помилки в базі справляння ЄСВ (у сумі внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року), у тому числі неправильне застосування максимальної величини бази справляння ЄСВ (максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески до Пенсійного фонду, — до 2011 року);

— помилки в додатковій базі справляння ЄСВ;

— застосування неправильного розміру ставок ЄСВ (внесків до Пенсійного фонду — до 2011 року);

— донарахування (зменшення) ЄСВ за попередні звітні періоди через зміну класу професійного ризику виробництва.

Звертаємо увагу тих, хто в поточному місяці донараховує зарплату за попередній, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилки! Таке донарахування зарплати не є помилкою для цілей справляння ЄСВ! Її суму включаєте до зарплати місяця, в якому здійснили таке донарахування, і справляєте з неї ЄСВ у загальному порядку.

Річ у тім, що зобов’язання зі сплати ЄСВ виникають після нарахування доходу. Отже, коригувати дані, зазначені у звіті з ЄСВ (пенсійному звіті) за минулі звітні періоди, у цій ситуації не потрібно. Донараховані суми відображаєте у звіті з ЄСВ, сформованому за той місяць, в якому вони були нараховані.

Виправляємо помилку

Якщо помилку виявили до закінчення граничного строку подання звітності з ЄСВ. У такій ситуації необхідно повторно сформувати та подати до ДПІ Звіт за формою № Д4 з правильними показниками до закінчення граничного строку. Чинним вважатиметься останній електронний або паперовий звіт, поданий вами.

Важливо!

Заново формувати та подавати необхідно весь звіт з ЄСВ з усіма таблицями зі статусом «початкова», а не тільки ті таблиці, в яких були виявлені помилки.

Якщо після виявлення помилки у поданому звіті до закінчення його строку подання подати тільки окремі таблиці форми № Д4 за поточний звітний період зі статусом «скасовуюча», «додаткова», то такий звіт не вважатиметься звітом і вважатиметься таким, що не подавався.

Якщо помилку виявили після закінчення граничного строку подання ПФ і ЄСВ-звітності. Порядок виправлення такої помилки залежить від виду помилки.

«Несумові» помилки, допущені у Звіті за формою № Д4, виправляєте, формуючи титульний аркуш і відповідні таблиці зі статусом «скасовуюча», «додаткова», «початкова».

Помилку (описку) у персональних даних працівника в уже поданому звіті виправляють через таблиці зі статусом «скасовуюча» і «початкова». Щоб доповнити таблиці 5 і 7 забутими рядками, формують таблиці зі статусом «додаткова». Повністю скасувати відомості, що помилково потрапили до таблиць 5, 6 і 7, можна продублювавши їх у таблиці зі статусом «скасовуюча».

При цьому врахуйте, що:

по-перше, звіт, сформований для виправлення «несумових» помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблицю 1 форми № Д4;

по-друге, формуючи таблиці 6, не можна змінювати сумові показники;

по-третє, якщо ви подаєте за один і той самий звітний період таблиці зі статусами «скасовуюча» і «додаткова», їх необхідно подавати з окремими титульними аркушами (як два окремі звіти).

Якщо «несумову» помилку виявили податківці, Вам необхідно надати їм необхідні скасовуючі, початкові або додаткові таблиці звіту.

А якщо «несумова» помилка була допущена при формуванні пенсійної звітності за періоди до 2011 року? Тоді її потрібно виправляти відповідно до:

— Порядку № 7-6, якщо помилки допущено за періоди до 2010 року;

— Порядку № 26-1, якщо помилка — у звітних періодах 2010 року.

Помилку в сумових показниках виправляють через таблиці 1 і 6 (за необхідності) Звіту за формою № Д4 за поточний звітний період.

Важливо! Обов’язково виправляйте помилки в ПФ і ЄСВ-звітності!